Materjalist trendideni ehk kõik aiamööblist

Mis on aiamööbli trendid? Mis vahe on kunstpuidul ja pärispuidul ning kas pärispuit on alati parim? Kõigest sellest ja rohkemastki veel Jüri Zoova Äripäeva „Kõik aiandusest“ saates:

"Kõik aiandusest" saate vestlust saab täpsemalt lugeda siit:


„Eks aiamööbel ole nagu kõik muu sisustus, et trendid on pidevas muutuses. Kui veel mõni aeg tagasi peeti aiamööbli all silmas pelgalt söögilauakomplekte, vahel ka mõnda tooli ja lamamistooli, siis täna on aiamööbli mõiste ikka märgatavalt avardunud,“ selgitab Home4you kaubamärgi alt tegutseva Evelekt AS tegevjuht Jüri Zoova. 

Home4you valikus on olemas kõik mis ostjatele huvi pakub ning tänu sellele on kogutud ka rohkelt teadmisi ja kogemusi. Lai kollektsioon hõlmab praktiliselt kõiki materjale, mida on eri tootjate poolt kasutatud. Pidevalt suureneva valiku tõttu tuleb järjepidevalt tegutseda ka uute lahenduste tutvustamisega.

Kõige rohkem on aedades hakatud kasutama erinevaid sisustustekstiile, nagu näiteks dekoratiivpadjad, kott-toolid ja muud aksessuaarid. „Sellele on kindlasti andnud hoogu materjalide areng, mis pakub tootjatele ja disaineritele märgatavalt rohkem võimalusi uute toodete loomiseks,“ toob Zoova välja, ning mainib ära, et lisandunud on kõiksugu päikesevarjudmarkiisidkiigedvõrkkiigedterrassisoojendid.

Ilmastiku eest kaitstud

Markiisid ja varikatused, mis pakuvad kaitset päikese ja vihma ees, aitavad toime tulla veel ühe olulise probleemiga. „Suveõhtul kui päike loojub, on tüütud sääsed väljas. Meie varikatused on suures osas varustatud ka sääsevõrkudega, mida on mugav kinni tõmmata, et oma õhtu rahulikult veeta,“ kinnitab Zoova. Ka varikatuste osas on tarbijate eelistus liikumas kestvamate ja kallimate lahenduste poole ning inimesed loobuvad odavast, neljast torust ja presendijupist, koosnevast lahendusest.

Kollektsioonis on ka üks uus põnev toode, mida Zoova lähemalt tutvustab: „Sellel aastal on meil uudisena statsionaarsete katustega varikatused, kus materjalina on kasutatud plastikklaasi või alumiiniumlehti. See võib jääda vabalt talveks välja. Soovitatav on ainult küljekardinad küljest ära võtta.“

Lastega perede hulgas on endiselt aukohal ka batuut, kuigi selleski valdkonnas on toimunud suur muutus. „Inimesed on hakanud pöörama rohkem tähelepanu turvalisusele. Ehk kui aastaid tagasi osteti batuute ja säästmise eesmärgil jäeti tihtipeale turvavõrk ostmata, siis täna ostetakse reeglina ikka täiskomplekte,“ kiidab Zoova positiivset muutust.

Uus selge arengusuund on see, et piirid sise- ja välimööbli vahel hakkavad hägustuma. Näiteks kasutatakse täna väga palju pehme mööbli sarnast mööblit ka väliterrassidel. Selle on teinud võimalikuks väga kvaliteetsed vettpidavad ja vetthülgavad kangad. Või teise variandina, vett läbilaskvad poroloonid, mida kasutatakse konstruktsioonides ja mis kannatavad vabalt välja vihma ning kuivavad pärast märjaks saamist suhteliselt kiiresti.

Aiamoobel

Kombineerimine kui uus mood

„Klassikaliselt arvavad inimesed, et aiamööbel klassifitseerub puitmööbliks või alumiiniummööbliks, äärmisel juhul wicker mööbliks aga viimastel aastatel on lisandunud palju uusi ja põnevaid materjale. Hästi trendikas on kombineerida erinevaid materjale,“ on aiamööbli trendimaailmaga kursis oleval tegevjuhil näiteid piisavalt. Toodetest on esile kerkinud lebolad, mille all Home4you peab silmas erikujulisi diivaneid, kus on võimalik end mugavalt pikali visata, tõmmata peale varikatus või on see mingil muul moel ümbritsetud lamamisase.

Eriti 1990. aastatel populaarne olnud odav plastikmööbel on selgelt taandumas, kuid Zoova ei näe, et see turult täiesti ära kaoks. „Kindlasti jääb talle oma ostjaskond. Teda kasutatakse kas lisatoolidena või kiirelt mingite ürituste korraldamiseks.“ Klassikaline odav plastikmööbel on asendunud ehk disainilt rohkem läbi mõeldud ja oma värvilt põnevamate lahendustega. Sellega, et plasti plussiks on eelkõige odavam hind, Zoova ei nõustu. „Päris nii ei saa öelda. Aga see on jällegi täielikult hooldusvaba. See on üks kindel eelis.“

Naturaalne materjal – wicker ja puit

Uuesti on moodi tulnud naturaalsed materjalid, nende seas ka puitmööbel, mille osakaal oli vaid mõned aastad tagasi languses. „Kindlasti võib seda siduda märksõnadega naturaalsus, loodushoid ja taaskasutus,“ selgitab Zoova. Tõsi küll, sedakorda on puidul veidi teistmoodi roll, sest üha rohkem kombineeritakse täispuidust mööblit teiste materjalidega. Näiteks toolid, millel on puitkarkass, kasutatakse koos textiline kangaga. Puitraamil toole saab väga edukalt kombineerida ka wicker ehk kunstmaterjalist punutistega, mis kõik annab kokkuvõttes palju erinevaid variante kombineerimiseks.

Home4you pakutav puitmööbel on toodetud valdavalt troopilisest puidust. Võrreldes meile tuntud männi- ja kuusepuiduga, on peamiseks erinevuseks troopilise puidu raskem erikaal. Tänu sellele imab ta vähem vett ja niiskust. Lisaks sisaldab troopiline puit juba eos looduslikke õlisid, mis kaitsevad seda ilmastikutingimuste eest.

Kunstpuit on puidutolmust, plastikgraanulitest ja sideainetest kokkupressitud komposiitmaterjal, mis oma välimuselt ja ka katsudes tundub pärispuidu sarnane. Erinevuseks on märksa parem vastupidavus ilmastikutingimuste suhtes. Nimelt ei ime kunstpuit vett ja ei mädane. Kuigi kunstpuit on pärispuidust pisut kallim, soovitab Zoova kunstpuitu kaaluda neil, kes tahavad disaini poolest puitmööblit, aga ei taha muretseda hoolduse pärast.

„Pärispuit on ju elav materjal ja seda tuleb hooldada,“ tuletab Zoova meelde. „Hea peremees hooldab oma puidust mööblit vähemalt kaks korda aastas: kui võtab mööbli panipaigast välja ja kui paneb mööbli panipaika. Seda pole vaja teha ainult selleks, et puit säiliks kauem. Kindlasti annab see mööbli visuaalile oluliselt juurde. Mööbel näeb pärast õlitamist välja nagu uus.“

Alumiiniummööbli uus tulemine

Alumiiniummööbel on võrdlemisi tuttav materjal ent ka seal on lahendusi või võimalusi, mis paljudele võõrad. Eriti uuenduslikuks lähenemiseks on puitimitatsioon. „Alumiiniumraam värvitakse üks-ühele sarnaseks puiduga. Eemalt vaadates on väga raske vahet teha, kas tegemist on päris puiduga või alumiiniumist karkassiga. Ja sellega jääb ära n-ö hoolduskohustus,“ kiidab Zoova.

Kindlasti ei saa mööda vaadata sellest, et alumiiniummööbel on kergekaaluline ning ilmastikukindel. „Välimuselt kaks identset toodet, ühe puhul on kasutatud alumiinium raami ja teise puhul terasraami, nende toodete eluiga on kordades erinev,“ teab Zoova alumiiniummööbli eeliseid. „Just heleda mööbli puhul kui koos kasutatakse heledat kangast või heledat wickerit, siis terasraami puhul väljendub iga väiksemgi roosteplekk kohe kangal. See tähendab, et alumiiniumraam on ainuvõimalik lahendus.“

Naturaalne või kunstlik punutud mööbel?

Punutud mööbel on tuntud ka wicker mööblina. „Wicker iseenesest tähendab juba punumist või punutist. Kui vanasti kasutati naturaalseid materjale siis täna on alternatiiviks 100% sünteetiline materjal, mida nimetatakse wickeriks. Teda on olemas väga palju erinevaid variante. Küll ümara kujuga, küll lapiku kujuga, laiemaid laaste, kitsamaid laaste, millega on võimalik luua tuhandeid erinevaid tooteid ja variante,“ täpsustab Zoova mööblimaterjali tausta.

Sellest aastast on Home4you toodete valikus ka uus, sooja vastuvõtu leidnud, naturaalsest rotangist suvemööbli sari, kust leiab söögilauakomplektid, diivanikomplektid, lamamistoolid. Võõramaise päritoluga rotangpalmile on kõige lähedasem kodumaine vaste pajuvits, mida on ka läbi aastasadade punumiseks kasutatud. „Rotang on väga põnev materjal. Meie mööbli materjal tuleb Indoneesiast, kus rotangpalm ka kasvab ja valmib ta seal käsitööna. Rotang töödeldakse ja aurutatakse vastavalt ning osavad käsitöömeistrid teevad neist erinevaid tooteid,“ kirjeldab Zoova tööprotsessi ja toob välja küllaltki vähetuntud fakti: „Ka kunstwicker tooted valmivad täna veel 100% käsitööna!“

Kunstwicker on ilmastikule vastupidav materjal ja praktiliselt hooldusvaba. Kui wicker mööblit hooldada, on kõige lihtsam võtta survepesur ning tolm ja mustus sellega maha pesta. Aga kvaliteet on ka kunstwickeri juures oluline. „Wickerit toodetakse kvaliteedi kategooriates, mis on jagatud erinevatesse elutsüklitesse. On kolme aastase, viie aastase ja 5+ aastase elutsükliga materjal, mis väljendub loomulikult ka lõpuks toote hinnas,“ tutvustab Zoova punutismööbli telgitaguseid ning lisab, et Home4you kasutab oma kollektsioonis ainult 5+ aastase tsükliga wickerit.

Rääkides kunstlikust ja naturaalsest materjalist, siis funktsionaalsus ei sõltu enam materjalist. Zoova ütleb, et tootmistehnoloogia on piisavalt arenenud ja täna võib kõiki tootekategooriaid leida kõikidest materjalidest. Pigem on see pidev tootjatepoolne otsimine, et millisest uuest materjalist või milliste materjalide kombinatsioonidest toodet valmistada. „Turg nõuab ju kogu aeg midagi uut. Inimesed väsivad ja otsivad pidevalt midagi uut,“ tuletab Zoova meelde.

Aiamööbel olgu täienduseks aiale ning majale

Selleks, et kliendil oleks lihtsam ülevaadet saada, on Home4you loonud terviklikud tooteperekonnad. Nagu Zoova selgitab, aitab see leida kõik vajalikud tooted ühest kohast ning tähendab ka seda, et valitu on omavahel harmoonias. Tooteperekondade loomisel on silmas peetud, et ühest tooteperekonnas leiaks söögilauakomplekti, diivanikomplekti, lamamistooli, võib olla üksikud lisatoolid, tihtipeale ka ripptoolid, lebolad ja loomulikult nende juurde sobiva tekstiili.

Kuigi ilu on vaataja silmis ja inimeste maitsed erinevad, võiks mööblikomplektide valimisel silmas pidada maja arhitektuuri. Klassikalisse koduhoovi valiks Zoova ajatumaid lahendusi, funkstiilis maja juurde sobiks kindlasti selgema ja lihtsama vormikeelega mööbel. Taluhoovil mõjuks aga samasugune selge vormikeelega ja väga funktsionalistlik komplekt võõrana. Sinna oleks parem lahendus kas puit- või wicker mööbel.

Väga palju ostetakse väikseid rõdukomplekte. „On ju palju kortereid, kus on 6-10 ruutmeetrised rõdud kuhu on võimalik paigutada kõigest kahe tooliga laud. Väga palju ostetakse rõdudele ka lihtsalt aksessuaare - kas tugitool, ripptool, mõni väiksem kiik,“ põhjendab Zoova. Tooteperekondades on ka suuremaid söögilauakomplekte, kuhu saab paigutada lausa 15-16 inimest. Kes soovib veelgi rohkem istekohti või valikuvabadust, neile on mõeldud moodulmööbel. Lisades elemente, saab moodustada täpselt soovitud konfiguratsiooni.

Ta mainib ka betoonist aiamööblikomplekte. Betoon on ilmastikukindel materjal ning ei vaja lisakaitset. Arvamus, et betoon on alati massiivne ja raske, ei ole aga enam tõsi. „Betoonmööblit on erisugusust. On tõesti väga massiivset ja väga rasket, mida tuleb teisaldada ikkagi mitme mehe jõul. Aga samas on meie tootevalikus ka nn kergbetoontooted, kus betoon on kombineeritud siduvmaterjalidega ja tänu sellele on saavutatud suhteliselt õhuke betoonikiht, mis väljendub ka toote kaalus.“

Aiamööbli hooldamine

Olenemata aga valitud materjalist ning stiilist, peab mööblit hooldama. Nelja aastaajaga Eestis on alati vaja arvestada muutuva ilmastikuga ning ümbritseva loodusega. Seda ka suvekuudel. „Me elame ju keskkonnas, kus loomulikku tolmu levib nii palju. Puude õitsemise ajal muutub mööbel tundidega tolmuseks,“ põhjendab Zoova mööbli katmist ka suvel, kui seda ei kasutata. Samas nendib ta, et tolm on pigem esteetika küsimus, kuid talvel peaks mööbli kindlasti hoiupaika tõstma.

Olenemata materjalist ja vastupidavusest, soovitab Home4you, mööbli alati vähemalt talveks kuiva hoiupaika ladustada. „Küte pole oluline, pigem on see halb. Piisab täiesti kaetud ruumist, mis on piisavalt ventileeritud ja kus õhk liigub. Ehk kuurialune, avatud garaaž,“ juhendab Zoova. Viimaseks variandiks on mööbli katmine vettpidava kangaga. Ja kui tõesti puudub varjualuse ning katmise võimalus, siis ainus 100% ilmastikukindel mööbel on roostevabast või alumiiniumist karkassiga.

Kõige rohkem kahjustab mööblit mitte vihm ja niiskus, vaid hoopis päike. Kuna UV kiirgusel on väga tugev söövitav jõud, on äärmiselt oluline näitaja UV vastupidavus, millest sõltub otseselt mööbli eluiga. Kõikidel Home4you poolt pakutavatel toodetel on UV kaitsekiht. „Tekstiil on kaetud spetsiaalse kaitsekihiga. Kunstwickeris on kasutatud teistsuguseid tooraineid,“ selgitab Zoova ning toob näiteks, et kui 2-3 tsüklit ehk 2-3 suve on päikese käes vähese UV kaitsega wicker mööbel, muutub see pudedaks ja pudeneb laiali.

Kõige odavam pole kõige parem

Home4you on turunduses teadlikult rõhunud sellele, et nad ei müü kõige odavamat tootevalikut. „Me püüame positsioneerida ennast kõige odavama ja kõige kallima vahele ehk kõige laiemale võimalikule tarbijaskonnale,“ täpsustab Zoova. Muidugi on alati küsimus selles, kuidas ära tunda, et tegu on kvaliteetse tootega. Võib jääda mulje, et kõik müüjad müüvad samu tooteid, kuid päris nii see ei ole. Ja kuigi Home4you veebipood on suur ning valikuid jagub, kutsub Zoova ka salonge külastama. „Siis on võimalik teha õiged otsused ja saada aru, et erinev hind tähendab erinevat kvaliteeti ja erinevat materjali,“ selgitab ta oma kutset.

Esmase informatsiooni annab juba toote visuaalne välimus, kuid nagu Zoova välja toob, on pildiga võimalik toote suurus ära petta ning reaalsuses on mõõdud hoopis teised. Teine asi, millele tähelepanu pöörata, on toote konstruktsioon. „Lihtne näide, kas toote karkassis on kasutatud õhukese või paksema seinaga mööblitoru. Sellest sõltub otseselt toote vastupidavus ja eluiga,“ nendib Zoova. Home4you salongi kohale tulles on võimalik pöörduda ka müügikonsultantide poole, kes tutvustavad pakutavate toodete eeliseid juba põhjalikumalt.

Aianurga planeerimine võta ette kohe, kui võimalik

„Millega peaks kindlasti arvestama juba oma kodu rajades, on see, milline saab olema sinu suvine elutuba,“ on Zoova kindel. „Inimesed on hakanud hindama elu aias ja terrassil. Paraku on sellega arvestatud väga vähestel majadel. Terrassid on väga väikesed, reeglina on nad katuseta või varikatteta ja selle peale hakatakse mõtlema alles siis, kui maja on valmis ja sinna on sisse kolitud.“

Zoova toob välja, et terrassi suurusest sõltub ka võimalik tootevalik ning soovitab lähtuda Home4you poolt pakutavatest tooteperekondadest ja terviklikest lähenemistest. „Mõelda kohe läbi, kas sa ostad endale eraldi söögilaua ja eraldi diivanikomplekti või ostad kombineeritud komplekti, kus diivan on kõrgema lauaga, mis sobib ka söögilauaks. Kas sa ostad sinna juurde lamamistoolid, kas ostad sinna juurde tekstiilid,“ loetleb Zoova mõttekohti, et aianurgast või terrassist kujuneks üks ütlemata mõnus olemise koht.

Aiamööbel